Mocarny dąb

Dęby jako drzewa są znane ze swojego majestatu oraz solidności. W polskiej kulturze i historii dąb zajmuje szczególne miejsce jako symbol. Wszyscy chyba słyszeliśmy o dębie Bartku, uznawanym za najstarsze drzewo w Polsce. Jak głosi legenda, król Jan III Sobieski miał w nim ukryć liczne skarby. Bez wątpienia dębina jest skarbem dla przemysłu meblarskiego. Meble wykonane z dębu są drogie, ale za wysoką ceną idzie wspaniała wytrzymałość. Z uwagi na swoją gęstość elementy dębowe są ciężkie, powstałe meble są masywne i trudne w transporcie. Dzięki temu tak wiele zabytkowych mebli, jakie można podziwiać w muzeach sztuki użytkowej, zostały wykonane z tego właśnie rodzaju drewna.

 

Do czołowych przykładów polskiej sztuki meblarskiej należą meble gdańskie. Były one wytwarzane w manufakturach na Pomorzu, zwłaszcza w Gdańsku, Toruniu i Elblągu. Cechuje je wspomniana już masywność oraz bogactwo zdobień. Powstawały przede wszystkim z dębu, ale również z olchy i buku. Także dziś można kupić nowe egzemplarze utrzymane w dawnej stylistyce. Są to jednak propozycje dla wąskiej grupy koneserów – zarówno z uwagi na cenę, jak i nietypowe wzornictwo.

 

W przeciętnym polskim domu dąb gości raczej rzadko, a jeśli już – niekoniecznie jako budulec mebli. Bardzo cenione są podłogi z dębowych, lakierowanych desek. Jak łatwo zgadnąć, również one mają szansę przetrwać wiele pokoleń w świetnym stanie.