Meble na pokolenia

Przebywając z wizytą w domach naszych babć natykamy się czasami na bardzo stare, ale wciąż wspaniale prezentujące się meble. Nie jest to przypadek, albowiem wykonane dawniej przedmioty okazują się znacznie trwalsze od tych, którymi zachwycamy się dziś. Z czego to wynika? Kiedyś nie chadzano na skróty i nie korzystano z drewnopodobnych tworzyw. Albo dopiero raczkowały i były trudne do zdobycia, albo nikt jeszcze o nich nie myślał. Materiałem, z którym pracowali rzemieślnicy było prawdziwe polskie drewno. Zawsze miało ono mocną pozycję nie tylko nad Wisłą. Również dziś z rodzimych tartaków eksportuje się surowiec do Skandynawii oraz innych części świata.

 

Niektóre zestawy mebli, z których korzystają współcześni użytkownicy, mają nawet po sto i więcej lat. Jesteśmy dziwnie spokojni, że te kupowane dziś, które naturalnego drewna nie widziały, w ciągu kilku, góra kilkunastu lat nie będą nadawały się do niczego. Rozmawiając z dziadkami i rodzicami nieraz słyszymy, że wiele produktów sprzed lat cechowała znacznie większa solidność. Było tak pomimo faktu, iż często sięgano po technologie, które dziś określono by mianem prymitywnych. Właśnie one zdecydowały, że przedwojenna szafa wygląda jak kupiona kilka lat temu.

 

Czasami wiele mebli jest przekazywanych niczym pałeczka w sztafecie pokoleń. Służyły naszym dziadkom, rodzicom, a dziś nam. Jeśli dobrze pójdzie, także nasze dzieci będą się nimi cieszyć. Bo meble to też wiele cudownych wspomnień.