Kuchnia z drewna

Wspomnienia z dzieciństwa to często wizerunek naszych babć krzątających się w kuchni. Na starych fotografiach wiejskich, a także miejskich domostw, uwagę zwracają efektownie wyglądające meble. Były one wykonane głównie z litego drewna, co nadawało im wyjątkowego klimatu. Część takich sprzętów jest nadal użytkowana i choć minęły dekady, wciąż doskonale sprawdzają się w swoich rolach. Nie każdy z nas ma dostęp do takich starych mebli, dlatego ciągle powstają zabudowy kuchenne w tej stylistyce. Drewniane elementy w kuchni wyglądają bardzo dobrze i wręcz sprzyjają pichceniu apetycznych potraw. Z reguły są to jednak meblarskie „mercedesy”, na które trzeba wyłożyć sporą sumkę.

 

Stworzenie drewnianej kuchni, która będzie w pełni użyteczna, a przy tym elegancka i efektowna wymaga dość sporej powierzchni. Dlatego lepiej porzucić tę koncepcję, jeśli pomieszczenie kuchenne nie jest dostatecznie duże. W przeciwnym razie końcowy efekt może być karykaturalny, a przecież nie o to nam chodzi. Szafki kuchenne z drewna mogą wyglądać bardzo różnie – wszystko zależy od upodobań klienta. Kolory lakierów można indywidualnie dobrać, zazwyczaj są to różne odcienie beżu i brązu.

 

Eksperci odradzają montaż drewnianych mebli w kuchni z drewna „surowego”, a więc bez pokrycia impregnatami. Bardzo szybko ulegają zabrudzeniom, mają również tendencję do wchłaniania pary wodnej, co po jakimś czasie może skutkować uszkodzeniami.