Ekologiczny design

Wszelkie wyroby z naturalnych materiałów cieszą się dużym uznaniem i są z chęcią wybierane przez osoby, którym leży na sercu ekologiczny tryb życia. Ma on sporo zalet, choć niektórzy podchodzą do tematu wręcz fanatycznie i usiłują narzucać sobie i otoczeniu masę ograniczeń. Nie o rygor jednak tutaj chodzi, ale o rozsądne dysponowanie zasobami środowiska. Ktoś może powiedzieć, że kupowanie mebli drewnianych to wyrządzenie szkody naturze – bo przecież trzeba było ściąć drzewa, aby wyprodukować mebel. Fakty są takie, iż większość drzew używanych w przemyśle jest oddzielnie hodowana z myślą o takim ich stosowaniu. Walory proekologiczne są inne.

 

Jeśli po jakimś czasie meble lub inne produkty z materiałów syntetycznych ulegną zużyciu, trzeba będzie je wyrzucić. Ich rozkład lub utylizacja mogą przynieść szkody planecie. Materiał naturalny zachowa się inaczej, ponieważ zwykle ulega biodegradacji. Drewno można również ponownie wykorzystać – po zmieleniu na bazie wiórów można wyprodukować coś innego. Tym samym zużyty sprzęt otrzyma swoiste „drugie życie”.

 

Spore znaczenie ma także moda na to, co ludowe i tradycyjne. Sporym wzięciem cieszy się ekologiczna biżuteria, często nawiązująca do motywów etnicznych. Również część mebli jest projektowana z udziałem takich inspiracji. Drewno jest wówczas naturalnym wyborem.