Dyskretna sosna

Spośród gatunków drewna, które zdobyły wielką popularność w przemyśle meblarskim, z pewnością trzeba wspomnieć sosnę. Generalnie nie uchodzi ona za drewno z wysokiej półki. Jest stosunkowo miękka i zużywa się znacznie szybciej niż mocniejsi koledzy. Z drugiej strony jest tania i bardzo ekologiczna. Łatwość obróbki sprawia, że świetnie sprawdza się nawet w produkcji przemysłowej, co również wpływa na niższą cenę mebli z niej wykonanych. Bodaj największym na świecie dystrybutorem mebli sosnowych jest szwedzka sieć Ikea. Co ciekawe, większość sosny, na której pracują fabryki Ikei pochodzi z Polski. Meble te należą do wyrobów budżetowych, dlatego są często pierwszym wyborem właścicieli nowo zasiedlonych mieszkań.

 

Z uwagi na cenę, sosnowe szafy i regały to standardowe wyposażenie wielu pensjonatów oraz domków letniskowych. Inwestycja jest niewielka, walory użytkowe zadowalające, a jeśli coś się popsuje można to wymienić na nowy egzemplarz bez rujnowania budżetu. Sosnowe meble z reguły są dostarczane w pakietach do samodzielnego składania. Montaż jest szybki i łatwy, więc konsumenci mogą migiem zaadaptować sosnę do swoich potrzeb.

 

Pod względem wzornictwa meble z tego gatunku drewna raczej nie powalają różnorodnością. Są dość proste, wręcz spartańskie, ale mają swój specyficzny urok. Często nie są w ogóle lakierowane, co uwydatnia naturalne walory sosny.