Drewno i skóra razem

 

Zamiłowanie do naturalnych tworzyw można w przypadku mebli rozszerzać dalej – nie musi ono dotyczyć wyłącznie drewna. Wspaniałym połączeniem są naturalne, wysokiej jakości gatunki drewna z obiciami z prawdziwej skóry. Nie wpisuje się to w modne obecnie trendy ekologiczne, albowiem pozyskanie skórzanego obicia wiąże się z ubojem zwierząt. Urok skór jest jednak niezaprzeczalny, podobnie jak ich solidność oraz walory użytkowe. Modele mebli, w których skóra spotyka się z drewnem to zdecydowana czołówka w materii cen. Same koszty produkcji są na tyle wysokie, że tylko nieliczne zakłady decydują się na ich wytwarzanie. Polskie wyroby tego typu są również pożądane na rynkach zagranicznych.

 

Zarówno drewno jak i skóry muszą zostać poddane przez rzemieślników specjalnej obróbce. Bardzo istotna jest impregnacja, która spełnia podwójną funkcję. Z jednej strony zabezpiecza materiał przed zużyciem wynikającym z eksploatacji oraz czynników zewnętrznych, z drugiej zdecydowanie podnosi wartość estetyczną. Oczyszczona, wygładzona i barwiona skóra wygląda znakomicie. Delikatne lakierowanie lub woskowanie nadaje jej połysk, który cieszy oko i robi wrażenie na gościach.

 

Sporo osób postrzega meble z drewna i skóry jako snobistyczny atrybut nowobogackich. Z pewnością kupują je przede wszystkim ci, którzy lubią imponować innym. Pamiętajmy jednak, że zadbane meble tego typu mogą służyć przez wiele lat, co uzasadnia taką inwestycję.