Bogactwo zdobień

Meble produkowane z drewna to nie tylko świetny sprzęt domowy, który będzie służył długimi latami. Mogą one również stanowić wartościową ozdobę, ponieważ aż prosi się, by zadbać o ich dekorację. Pole do popisu w tym zakresie jest naprawdę spore. Wpływa na to plastyczność drewna, które chętnie poddaje się dłutu rzemieślnika. Wystarczy spojrzeć chociażby na drewniane rzeźby, będące ważnymi eksponatami w muzeach sztuki – nie tylko ludowej. Dawniej, gdy meble powstawały w małych zakładach, a nie w przemysłowych kombinatach, wszelkie dekory były dziełem ludzkich rąk. Miało to swoje przełożenie na charakter zdobień.

 

Rzemieślnik był często artystą, a więc chciał się wykazać swoją precyzją i wrażliwością. Właśnie z pomocą dłuta kreował fantazyjne kształty, niezwykle dokładnie odwzorowywał wizerunki roślin i naturalne pejzaże. Jeśli będziemy mieli okazję obejrzeć zabytkowe umeblowanie, zwróćmy uwagę na ten artystyczny rozmach. Także dziś niektóre meble powstają w taki sposób – jest ich jednak niewiele i stanowią towar luksusowy, dostępny dla nielicznych.

 

Znacznie tańsze są bogato zdobione meble z drewna wytwarzane przemysłowo. W takich warunkach wzory są rzeźbione maszynowo, z komputerową precyzją. Prezentują się świetnie, nie mają w sobie jednak takiego ładunku sztuki, jak te dawne. Mimo to są warte zainteresowania.